FotoBlog ze zdjęciami z Wrocławia
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
O autorach


FotoWrocław on Facebook


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Śladami Mocka

piątek, 05 marca 2010
Na blogu istnieje pewna kategoria, powstała z myślą o udokumentowaniu pewnych rzeczy, miała być regularnym cyklem. Jak zwykle zabrakło czasu, a może brak czasu to odwieczna wymówka ... Nie tłumaczę dlaczego nie zostanie kontynuowana, nie tłumaczę skąd ten wpis, nie tłumaczę tym bardziej dlaczego dzisiaj, po prostu "z braku czasu" (jak ja nie lubię tych słów ...) nie dane mi było poznać Kogoś, kto był inspiratorem tej kategorii. Pozostaje mieć nadzieję, że ile razy przejdę śladami Eberharda Mocka, będę pamiętać.

Dla pozostałych przedstawiam trasę ze znanego źródła (www.wroclaw.pl).

"Śladami Eberharda Mocka

Mapa Wrocławia Eberharda Mocka - radcy kryminalnego wrocławskiej policji - jest wyznaczana przez niezliczone rozrywkowe przybytki: karczmy, restauracje, kawiarnie i domy publiczne... Także przez miejsca, wyjątkowo okrutnych, zbrodni. Nie spotykamy go spacerującego po Ostrowie Tumskim, raczej zamyśla się nad kuflem spienionego piwa w jednym z niecieszących się dobrą opinią szynków. I choć przedwojenny Wrocław nie był „miastem występku na miarę Chicago” dostarczał wystarczająco dużo zgryzot, żądnemu sprawiedliwości za wszelką cenę, komisarzowi. Mock miał kilka sposobów na owe zgryzoty. Wędrówka jego śladami pozwoli odsłonić rąbka tajemnicy tej niecodziennej postaci.

Projekt realizowany przez Biuro Sportu, Turystyki i Rekreacji UM Wrocławia
Opracowanie trasy: Marta Pawlaczek
Autor zdjęć: Bartosz Mazurkiewicz


powiększ mapę

Praktyczne informacje:

  • Przejście całej trasy zajmuje ok. 1 h 30 minut.
  • Na szlaku znajdują się 4 publiczne szalety. Dwa z nich są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
  • Bogate zaplecze gastronomiczne sprawia, że turyści, którzy zdecydują się na wędrówkę szlakiem Eberharda Mocka nie będą mieli problemu z miejscem na posiłek. 
  • Duża liczba bankomatów w rynku i jego okolicach (większości głównych banków w Polsce: B.Z. WBK, PKO, ING Banku Śląskiego, BRE Banku, Banku Millenium oraz Bankomaty sieci Euronet).

"Trasę zaczynamy:

  1. Prezydium Policji (Schweidnitzer Stadtgraben) - Podwale 31 – 33

Do połowy lat 40-tych XIX wieku wzdłuż Podwala ciągnęły się głównie ogrody. W miejscu gdzie za czasów Mocka znajdowało się Prezydium Policji (tak zostało do dziś), mieścił się wcześniej popularny ogród Eichborna. Prezydium Policji przy Podwalu, istniejące w obecnym kształcie, wzniesiono pod koniec lat 20. XIX wieku.

Owo  prezydium sąsiadowało z synagogą. Tzw. Neue Synagoge (zwana też Synagogą na Wygonie – mieszcząca się u zbiegu Podwala i ulicy Łąkowej – Podwale 34) Powstaolła w 1872 roku, była uznana za jedną z najpiękniejszych i największych bożnic wrocławskich. Została spalona podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku i nigdy już jej nie odbudowano. Mock z pewnością wielokrotnie obok niej przechodził. Czy zachwycał się jej architektonicznym pięknem? Bez wątpienia często zdarzało mu się stać przy oknie swojego gabinetu, wychodzącym na fosę miejską i w zadumie obserwować uliczny ruch, przechodniów spacerujących po zalanym słońcem placu Wolności (Schlossplatz) oraz jednostajnie szumiące platanowce. Myśli radcy kryminalnego często nie współgrały jednak z tym, co widział na zewnątrz.

Idziemy się wzdłuż Prezydium i przylegających do niego budynków, aż na róg Świdnickiej z Podwalem.

(Przejście zajmuje ok. 2 minut)"


Szerokiej Drogi!!

 
1 , 2